Zbliża się wiosna, pylenie roślin jak walczyć z alergią?

Wiosna to nie lada wyznanie dla alergików, jak radzić sobie w naturalny sposobów?

 

Istnieje sporo naturalnych substancji, których spożycie jest bardzo pomocne w walce z uczuleniami. Trzeba wząć jednak pod uwagę że są one uzupełnieniem leczenia i diety często to właśnie ich wsparcie w procesie kuracji okazuje się kluczowe.

 

Suplementy w walce z alergią:

 

 1. Pokrzywa zwyczajna- metodą ślepej próby przeprowadzono randomizowane badanie na podstawie którego, okazało się że już po tygodniu zażywania liofilizowanej pokrzywy aż 58% spośród alergików cierpiących na katar sienny zaobserwowało u siebie rzadsze kichanie oraz mniejszy świąd. Wyniki tych badań mogą sugerować, że regularne spożywanie pokrzywy może stanowić uzupełnienie terapii kataru siennego.
 2. Lepiężnik- najbardziej zalecane do stosowania są standardowe preparaty z lepiężnika, które zawierają 8-16 miligramów petazyny, a częstotliwość ich zażywania to 3-4 razy dziennie. Randomizowane badanie przeprowadzone na 330 pacjentach z katarem siennym metoda podwójnie ślepej próby miało porównać skuteczność lepiężnika z lekiem feksofenadyną i placebo. Realne kuracje w obu przypadkach okazały się skuteczniejsze od placebo, a ich efektywność kształtowała się na podobnym poziomie. Inne badanie wskazało że wspomniany preparat działa równie dobrze jak cetyryzyna – popularny lek antyhistaminowy.
 3. Kwercetyna- wskazuje ona naturalne działanie antyhistaminowe. W okresie nasilenia alergii można stosować 1000 miligramów kwercetyny.
 4. Metylosulfonylometan- w badaniach klinicznych wykazano ich stosowanie 2400mg dziennie MSL może tłumić reakcje alergiczne i zapalne.
 5. Witamina C- zalecana dawka wynosi 200miligramów 3 razy dziennie, przy czym w czasie biegunki powinno ją się zmniejszyć. Kwas askorbinowy wykazuje naturalne działanie antyhistaminowe.
 6. Świetlik- jest on stosowany by załagodzić podrażnienie oczu. Dzienne zastosowanie 1 kapsułka 3 razy dziennie albo przepłukiwanie roztworem oczu 1-2 razy dziennie by złagodzić świąd i pozbyć się zaczerwienienia roztwór na podrażnione oczy przygotowuje się dodając 3-5 kropli nalewki ze świetlika do 30ml roztworu soli fizjologicznej w dwóch jednorazowych kubkach (każdy zawiera dawkę na 1o oko) Które wyrzucamy od razu po użyciu.
 7. Roztwór soli fizjologicznej- codziennie płukanie obu dziurek nosa łagodzi objawy alergiczne w nosie i zatokach.
 8. Olej lniany- 1-2 łyżki dziennie zmniejszają związane z alergią reakcje zapalne.
 9. Tran- zmniejsza związane z alergią
 10. Ekstrakt z tymianku- zmniejsza reakcje układu odpornościowego na alergeny.
 11. Chlorowodorek betainy- obniża ryzyko nietolerancji pokarmowych i pomaga w trawieniu pokarmów, powinno się zażywać jego 1-2 kapsułki razem z posiłkiem ok 600mg substancji czynnej.

 

 

Pamiętajmy w przeciwieństwie do wielu chorób nie możemy uniknąć dzięki zdrowemu trybowi życia i dobrej diecie.