Zabiegi pielęgnacyjne

Blizny/rozstępy

W Salonie Natur Skin Beauty pomagamy w leczeniu blizn zanikowych, blizny przerostowe, blizny pourazowe, blizny pooperacyjne, blizny zanikowe, blizny atroficzne, blizny zwykłe, blizny w trądziku młodzieńczym.

Blizny rozstępy
Nasza oferta

Blizny i Rozstępy

Czym jest blizna?

Blizna przebiegu procesu gojenia tkanki łącznej, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez, chorobę lub skalpel chirurga. Na skutek powstają blizny tzw. uszkodzeniu skóry.

Powstaje w miejscu zranienia czy innego uszkodzenia skóry. Powstająca w wyniku naprawy blizna nie ma prawidłowej budowy skóry ani naskórka.

Skóra właściwa komórki tkanki łącznej nie odzyskuje swych histologicznych warstw, normalnej substancji zewnątrzkomórkowej i mechanicznej odporności. Naskórek nie odzyskuje swoich przydatków, jak mieszki włosowe i gruczoły.

Blizny potrądzikowe powstają w wyniku przemiennych procesy gojenia i uszkadzania skóry, towarzyszących aktywnemu trądzikowi.

Wyróżniamy dwa rodzaje blizn potrądzikowych: blizny atroficzne i blizny hipertroficzne.

Blizny atroficzne charakteryzują się zmniejszoną ilością tkanki łącznej, przez co są one zapadnięte, a ich dno znajduje się poniżej powierzchni skóry.

Widoczne blizny mogą być doskonale płaskie i gładkie .

Proces gojenia się rany prowadzące do powstania blizn przerostowych i przykurczy jest z tego punktu widzenia procesem niedoskonałym, którego wymagają leczenie blizny i usuwanie blizn.

Przebieg procesu gojenia się Blizny:

 • oczyszczania rany,
 • odbudowy,
 • kształtowania się blizny.

Blizna – pielęgnacja blizny?

Jeśli blizna jest niewielka i w mało widocznym miejscu, można ją zostawić w spokoju.

Te większe lub widoczne po całkowitym zasklepieniu się rany warto smarować odpowiednim żelem minimum 2 razy dziennie po zniknięciu strupa.

Blizny zanikowe tworzą się po ospie wietrznej i trądziku młodzieńczym. Przypominają malutkie dołeczki. Powstają, gdy podczas gojenia się rany organizm nie wytwarza wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej gdzie zanikają włókna kolagenowe.

Krostek nie można wyciskać i nie wolno zrywać strupków. Aby zlikwidować świąd, krostki można smarować maścią cynkową.

Jeśli po trądziku pozostaną widoczne blizny, warto wykonać zabieg mikrodermabrazji.

Są również plastry na blizny pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, co normuje proces gojenia.

Z kolei specjalistyczne kremy silikonowe uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko wystąpienia widocznych, nieatrakcyjnych zmian.

Jak pracować z blizną?

Jak widać proces tworzenia blizny jest procesem fizjologicznym, który powodować będzie jednak problemy na wielu płaszczyznach.

Blizna jakościowo nigdy nie zastąpi zdrowej tkanki.

Możemy jednak pracować nad tym, aby była silna, elastyczna oraz niezależna względem pozostałych tkanek.

To wymaga pracy na wielu strukturach i głębokościach zabiegowych czy masaży.

Blizny/rozstępy

Zadzwoń do nas lub umów wizytę

Jak możemy pozbyć się blizny

Metody leczenia rodzaj blizn .

PEELING CHEMICZNY NA LECZENIE BLIZNY

Peeling chemiczny przeprowadza się poprzez naniesienie na skórę specjalistycznej substancji chemicznej.

Środek wnika w głąb skóry, dzięki czemu nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale też umożliwia właściwe tworzenie się kolagenu i elastyny.

Peeling chemiczny daje najlepsze efekty, gdy blizna jest płytka oraz w przypadku przebarwień.

LASEROWE LECZENIE BLIZNY

Laserowe leczenie stosowane jest przede wszystkim w przypadku potrądzikowych zmian skórnych, rozstępów i blizn. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się różne rodzaje laserów:

Procesu gojenia blizny jest to skomplikowany proces.

 • ablacyjne – powodują usuwanie wierzchniej warstwy naskórka i obkurczanie się włókien kolagenowych. Dają efekty w postaci spłycenia blizny i wyrównania zmienionej tkanki;
 • nieablacyjne – przy jego użyciu nie dochodzi do usunięcia naskórka, lecz wyłącznie stymulacji produkcji kolagenu oraz krążenia krwi. W efekcie tego procesu skóra staje się grubsza, a blizna mniej widoczna;
 • frakcyjne – bazują na technice frakcyjnej fototermolizy. Podczas stosowania tej metody naświetla się wybrany, zmieniony fragment skóry. Na jej powierzchni tworzą się kolumnowe mikrouszkodzenia, które stymulują organizm do sprawniejszego prowadzenia procesu gojenia się ran.

Do przeciwwskazań do laserowego usuwania blizn należą:

 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie retinoidów.
 • stosowanie leków i ziół światłouczulających.
 • aktywna infekcja na leczonej skórze.
 • nowotwory skóry.
 • fotodermatozy.
 • przewlekłe zapalne dermatozy.
 • skłonność do bliznowacenia.

MIKRODERMABRAZJA W LECZENIU BLIZNY

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu naskórka, co ma pobudzić skórę do regeneracji blizny działa na większość blizn.

W przeciwieństwie do dermabrazji, która całkowicie usuwa naskórek, aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, mikrodermabrazja złuszcza wyłącznie zewnętrzną część naskórka.

Dzięki temu organizm jest bardziej pobudzony do wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, polepszając proces gojenia i polepsza się też ukrwienie skóry właściwej.

Podczas zabiegu używa się korundu lub mikrokryształków diamentu, które skutecznie złuszczają naskórek naturalnym procesem gojenia.

Po zastosowaniu zabiegu i przejściu rekonwalescencji blizny może stać się mniejsza, zdecydowanie słabiej widoczna i bardziej przypomina otaczającą skórę.

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA W LECZENIU BLIZNY

Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnych, stymulujących procesy regeneracji oraz odżywiających skórę.

Szczególnie w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

Mikroigły pobudzają mechanicznie skórę do regeneracji, a także ułatwiają substancjom aktywnym przenikanie do głębokich warstw skóry.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej stymuluje proces wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze właściwej, co powoduje spłycenie bliznY, a także redukcję zmarszczek, przebarwień oraz rozstępów.

Q&A

Często zadawane pytania

Zapraszamy do zapisów na ten zabieg do Natur Skin Beauty

Na bliznę niedojrzałą możemy stosować różnego rodzaju olejków czy kremów. Blizny dojrzałe po osiągnięciu pełnej dojrzałości będzie mniejsza i łatwiejsza do usunięcia przy pomocy specjalistycznych metod. Z blizną dojrzałą najlepiej radzą dziś sobie bezinwazyjne zabiegi laserowe, które skutecznie pobudzają skórę do regeneracji i odbudowy. W trakcie leczenia blizn bardzo pomocne mogą jednak okazać się także zabiegi złuszczania chemicznego, mezoterapii czy terapii światłem led.

Blizna może boleć pod sprawą zaciągania przez tkankę zakończeń nerwowych, które w przypadku choćby drobnego ruchu ulegają podrażnieniu, co w praktyce przekłada się na dolegliwości bólowe o różnym natężeniach mogą być swędzące. Możemy przyśpieszyć czas gojenia się rany pamiętając o nie drapaniu strupka i używając domowe sposoby. Dbając o swoją wagę oraz nie eksploatować zbyt mocno na promienie słoneczne czy solarium.

Do pielęgnacji skóry z rozstępami poleca się olej migdałowy, jojoba, arganowy, z nasion róży czy kiełków pszenicy, a także masło kakaowe i shea. Sok z cytryny znany jest ze swoich rozjaśniających właściwości stosowany jako domowe sposoby.