Teraz najlepszy czas na usuwanie zmian skórnych

ELEKTROKOAGULACJA W MEDYCYNIE I KOSMETOLOGII

 

Elektrokoagulacja pozwala na usunięcie zmian skórnych takich jak prosaki, żółtaki,włókniaki czy brodawki, ale także często wykorzystywana jest do zamykania naczyń krwionośnych. Podczas gdy w przypadku zmian skórnych pigmentacyjnych istnieją niekiedy wskazania czysto estetyczne do ich usunięcia, tak w przypadku naczynek krwionośnych czy prosaków zabieg wykonywany jest z powodów medycznych.

Nie powinno zatem dziwić, że elektrokoagulacja znajduje się w ofercie zarówno gabinetów kosmetologicznych, jak i klinik medycyny estetycznej i placówek zdrowotnych. To, z jakich wskazań jest wykonywana powinno determinować miejsce, w którym zdecydujemy się poddać zabiegowi.

 

NA CZYM POLEGA ELEKTROKOAGULACJA?

Elektrokoagulację inaczej nazywa się termolizą. W gabinetach kosmetologicznych najczęściej stosowana jest jednak pierwsza nazwa. W trakcie zabiegu wykorzystywane są właściwości prądu o wysokiej częstotliwości. Za pomocą igieł / końcówek o odpowiednim kształcie i rozmiarze dopasowanym do wielkości i rodzaju zmian, specjalista usuwa impulsami prądu zmiany ze skóry. Dzieje się to pod wpływem wysokiej temperatury (nawet do 200 stopni Celsjusza). W procesie tym wykorzystywana jest tzw. denaturacja białek naturalnie występujących w skórze, które pod działaniem wysokiej temperatury są niszczone, a w przypadku naczyń krwionośnych – dochodzi do ich zamknięcia.

Jest to zabieg bezinwazyjny, ponieważ nie wymaga nacinania skóry i usuwania chirurgicznego tkanek. Z tego względu uznawany jest za wyjątkowo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia powikłań związanych z gojeniem się miejsca po zabiegu jest nikłe.

 

CZY ZABIEG ELEKTROKOAGULACJI JEST BOLESNY?

Wiele osób zastanawiających się nad zabiegiem poszukuje informacji, czy elektrokoagulacja boli. Niestety, nie jest to zabieg bezbolesny. Ze względu na to, że wykonywany jest przy użyciu wysokiej temperatury, nie da się tego w pełni uniknąć. Istnieją jednak metody znieczulenia poddawanego zabiegowi miejsca. Do podstawowych należą kremy i maści, w przypadku głębokich zmian lub umiejscowionych na dużym obszarze, wykonuje się znieczulenie miejscowe. Taki zabieg jednak musi być przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza w gabinecie medycznym.

 

JAK PRZEBIEGA ZABIEG?

Skóra przed zabiegiem powinna zostać dokładnie oczyszczona. Ważne, aby na miesiąc przed planowaną elektrokoagulacją nie wykonywać w miejscu zmiany zabiegów kosmetologicznych o nasilonym działaniu, takich jak mikrodermabrazja czy peeling chemiczny. Następnie specjalista zbliża do zmiany igłę do elektrokoagulacji, czyli tzw. igłę. Może mieć ona różne kształty – do wyboru są nożyki, pętelki czy kulki. Zabieg nie trwa dłużej, niż kilka minut, ale jest to w pełni uzależnione od wielkości danej zmiany.

Niekiedy po zabiegu specjalista może zalecić stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych i/lub przeciwbakteryjnych. Ważne, aby w ramach pielęgnacji pozabiegowej zrezygnować na okres kilku tygodni z preparatów zawierających retinol, witaminę C i kwasy (w tym naturalne). Należy natomiast chronić dane miejsce kremami z filtrem UV i osłaniać je od działania promieni słonecznych. Ponieważ w trakcie zabiegu dochodzi do poparzenia tkanek, może miejscowo wystąpić zaczerwienienie, a nawet obrzęk – szacowany czas ich ustąpienia powinien zostać podany przez specjalistę po zakończonym zabiegu.

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA ELEKTROKOAGULACJI

Elektrokoagulacja świetnie sprawdza się jako skuteczna i trwała metoda zamykania widocznych naczynek krwionośnych. Polecana jest osobom, które próbowały już mniej radykalnych metod, jednak problem estetyczny związany z charakterystycznym rumieńcem nie znika. Dodatkowo elektrokoagulacja usuwa brodawki łojotokowe i wirusowe, prosaki, żółtaki, naczyniaki gwiaździste, włókniaki, a nawet zaawansowane nadżerki.

Jeśli dana zmiana skórna budzi niepokój, zaleca się w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem dermatologiem. Oceni on, jaka metoda usunięcia zmiany będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia medycznego.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

Chociaż elektrokoagulacja obarczona jest stosunkowo niskim ryzykiem komplikacji, profilaktycznie nie zaleca się stosowania jej w okresie ciąży i karmienia piersią. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyta lub tocząca się choroba nowotworowa, a także wszczepiony rozrusznik serca lub korzystanie z pompy insulinowej, ze względu na użycie prądu w trakcie zabiegu. Nie stosuje się zabiegu koagulacji u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz mającym tendencje do powstawania bliznowców.

Przy pomocy tej metody można usunąć min.:
  • brodawki wirusowe dłoni i stóp (tzw. kurzajki);
  • brodawki płaskie zwane brodawkami młodocianych;
  • brodawki łojotokowe potocznie zwane brodawkami starczymi;
  • włókniaki;
  • kępki żółte;
  • prosaki;
  • kaszaki;
  • mięczaki zakaźne;
  • przerośnięte gruczoły łojowe i potowe;
  • rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele;
  • naczyniaki gwiaździste.