Problem z bólem pleców czy kończyn? Kilka ćwiczeń jak sobie poradzić w czasie pracy.

Skutki siedzącego trybu życia garbienie się podczas siedzenia, powoduje zniesienie lordozy lędźwiowej. W wyniku tego zostaje zwiększone obciążenie osiowe na krążki międzykręgowe. Brak ruchu prowadzi do odwodnienia krążków. Na skutek dehydratacji przestrzeń międzykręgowa zmniejsza się.  

 

 

 

Jak Siedzenie wpływa na kręgosłup?

Od pozycji siedzącej najczęściej mamy dolegliwości w odcinku szyjmy i lędźwiowym. W odcinku lędźwiowym często dochodzi do zniesienia lordozy lędźwiowej. Z reguły występują przeciążenia tkanek miękkich (mięśni oraz więzadeł) oraz struktur kostnych i krążków międzykręgowych.

 

Jak dbać o kręgosłup przy pracy siedzącej?

 

Jak dbać o kręgosłup w pracy siedzącej? Osoba siedząca jest narażona na zastoje, powinna zatem regularnie wykonywać dowolny rodzaj aktywności fizycznej, aby usprawnić funkcję układu krążenia. Badania wykazują, że najlepszą formą aktywności fizycznej dla naszych pleców jest bieganie.
Rodzaje masażu leczniczego – ból kręgosłupa Stosuje się m.in. elementy masażu klasycznego (ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie) oraz segmentarnego (stosuje się specjalne chwyty, przy czym masaż kręgosłupa jest wykonywany od dołu do góry. Jest to masaż bardzo delikatny i przynoszący doskonałe rezultaty kliniczne).

Jak samemu Masować kręgosłup?

Połóż wałek na podłodze i delikatnie połóż się na nim tak, aby był umiejscowiony wzdłuż kręgosłupa. Powoli przetaczaj ciało w górę i w dół, pozwalając wałkowi masować mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w rozluźnianiu mięśni i może przynieść znaczną ulgę w bólu.

Rodzaje masażu  6 najbardziej popularnych

 

 

Masaż relaksacyjny

Ten rodzaj masażu idealnie zmniejsza napięcie mięśni, a także sprawi, że będziemy naprawdę wypoczęci przy pomocy naturalnych olejków zapachowych skierowany jest w stronę odpowiednich potrzeb osoby masowanej. Terapeuta może wykorzystać podczas tego masażu różnego rodzaju oleje powodujące relaks, energetyzację, redukcję stresu czy przywracające równowagę organizmu itp.

Jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w aromaterapii jest lawenda . Masaż relaksacyjny jest odpowiedni szczególnie dla osób narażonych na stres.

 

 

Masaż gorącymi kamieniami

Podgrzewane, gładkie kamienie umieszczane na odpowiednich punktach ciała idealnie ogrzewają i rozluźniają napięte mięśnie, a także wpływają na prawidłową funkcję ośrodków energetycznych organizmu. Terapeuta może również trzymać gorące kamienie w dłoni oraz zastosować nimi delikatne uciski. Przenikające ciepło wpływa bardzo kojąco na tkanki naszego ciała. Masaż jest bardzo dobry dla osób, które mają nadmiernie napięte mięśnie i preferują łagodniejszą formę masażu.

 

 

 

 

Masaż Shiatsu

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „ucisk palcem”. Jest to japoński masaż skupiający się na pracy nad ciałem. Wykorzystywane są tutaj uciski palcami na odpowiednie miejsca (szlaki energetyczne), nazywane meridianami, które łączą poszczególne punkty akupunktury.

 

 

 

Masaż ciążowy

Znany też jako masaż prenatalny lub dla kobiet w ciąży. Staje się coraz bardziej popularny u kobiet, które oczekują narodzin dziecka. Certyfikowanych masażystów można poznać po ich podejściu, pozycjach pacjentki, wspieraniu ciała kobiet podczas masażu, a także po tym jak modyfikują poszczególne techniki.

Masaż ciążowy stosowany jest w celu zmniejszenia poziomu stresu, jak również obrzęku. Łagodzi bóle, zmniejsza lęk.  Ten rodzaj masażu jest dostosowany do indywidualnych potrzeb kobiety.

 

 

 

Refleksologia

Mimo, że nazywa się go czasem masażem stóp to jest on czymś więcej niż tylko prostym masażem stóp. Do zadań refleksologii należy uciskanie danych punktów znajdujących się na stopach, które odpowiadają za określone narządy i układy w organizmie.

Ten rodzaj masażu jest bardzo relaksujący i polecany szczególnie ludziom, którzy w pracy stoją przez większą część dnia, a ich stopy są po prostu przemęczone. Dodatkowo refleksologia wpływa na regulację zaburzonych funkcji w  układzie nerwowym oraz poprawia krążenie.

 

 

 

Bański chińskie

 

Masaż odbywa się z użyciem chińskich baniek gumowych lub silikonowych. Ich charakterystyczny, beczkowaty kształt oraz prosty mechanizm próżniowy pozwala na zassanie skóry. Stopień intensywności tego procesu reguluje się poprzez gradację docisku, im mocniejszy nacisk na bańkę, tym silniej przylgnie do skóry.