Praktyki Energetyczne

Akupunktura

Akupunktura polega na umieszczeniu igieł wzdłuż punktów systemu meridianów aby zrównoważyć ciało.

 

Akupunktura to praktyka umieszczania igieł w akupunktach systemu meridianów aby przywrócić równowagę w ciele. Akupunkty znajdują się tuż pod naskórkiem. Specjalnie zaprojektowane igły wbijane są w te punkty zwykle na głębokość 5-6 milimetrów, aby pomóc skorygować przepływ energiiw ciele. Praktyk może pozostawićigły po wbiciu lub poruszać nimi do 10 minut. Można pozostawić je w ciele od kilku minut do pół godziny.

Tradycyjni praktycy jako dodatek do akupunktury często wykonują termopunkturę którą opisujemy poniżej. Niektóre z bardziej nowoczesnych technik obejmują stymulowanie akupunktów kolorem, kamertonami, prądem elektrycznym albo magnesami. Do innych popularnych technik należy stosowanie tae shin małego urządzenia jako substytutu igły przypominającej sprężynę stymulatora piezoelektrycznego znanego ze swojego stosowania przy bólu oraz HeNe czyli lasera helowo-neonowego.

 

Analgezja akupunkturowa

 

Analgezja akupunkturowa  stosowana jako środek przeciwbólowy, badacze od dawna rozumieją że pewne miejsca mogą wytwarzać endorfiny które poprawiają nastrój a także zwiększają odporność na ból. Morfina występuje naturalnie w organizmie który może mieć związek z pewnymi łagodzącymi ból reakcjami na akupunkturę. Inne teorię koncentrują się na istnieniu receptorów serotoniny w ciele, do których również można dotrzeć za pomocą akupunktury.

 

Termopunktura

 

To stosowanie suchych liści bylicy pospolitej,które po podpaleniu umieszcza się w pobliżu punktów akupunkturowych, aby tworzyć ciepło. Używa się do tego bylicy zawiniętej na kształt cygara lub w formie pasty. Termopunktura najczęściej używana jest w przypadku chorób przewlekłych takich jak artretyzm, zespół napiecia przedmiesiączkowego, problemy z podbrzuszem i żołądkiem, niestrawność przewlekła biegunka i inne podobne dolegliwości. Nie należy używać przy niej siły ani leczyć za pomocą stanów zapalnych można jej też zastosować w okolicy macicy kobiety ciężarnej . Termopunktura może być stosowana w połączeniu z igłami podczas akupunktury.

 

 

Bańki

Praktyk używa bańki aby na linii meridianu lub w akupunkcie wytworzyć próżnię, żeby stymulować chi.

 

Stawianie baniek polega natworzeniu próżni w bańce aby pozbyć się zastoju w ciele. Zwykle używa sie do tego baniek z ceramiki szkła lub bambusa. W zależności od części ciała na którym pracujemy używamy różnego rozmiaru baniek. W bańce podpala sie wacik aby wytworzyć próżnię i po bezpiecznym usunięciu wacika umieszcza się ją na punktach akupunkturowych które wymagają uwagi. W tej pozycji bańka utrzymuje się od 5-10 minut. U pacjęta często powstają siniaki które znikają po kilkunastu dniach.