Toksyna botulinowa
Zapraszamy do Natur Skin Beauty na profilaktykę zmarszczek. Zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej
Toksyna botulinowa najczęściej znany lek zmniejszający napięcie mięśni, szeroko rozpowszechniony w medycynie estetycznej, od dawna uważany za magiczny eliksir młodości, sposób na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry.
Co to jest – toksyna botulinowa
Czym tak naprawdę jest ta popularna substancja i na czym polega jej spektakularne działanie?
Toksyna botulinowa jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest ona jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G.
Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnych warunkach.
Toksyna botulinowa działa na zmarszczki
Iniekcje te w pełni bezpieczny i skuteczny zabieg o szerokim zastosowaniu przeciw zmarszczkowym.
Zabieg polega na podaniu małej dawki toksyny botulinowej do wybranych miejsc na twarzy, dzięki czemu likwidujemy problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni.
Każdego dnia, gdy uśmiechamy się lub też marszczymy brwi następuje skurcz mięśni naszej twarzy. W wyniku tego powstają fałdy skórne powodujące zmarszczki. Zmarszczki te z upływem lat stają się coraz bardziej widoczne.
Z pomocą w likwidowaniu problemów wywołanych przez kurczenie się mięśni, czyli zmarszczek przychodzi nam toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne i przywraca twarzy młodość i świeży wygląd.
Toksyna botulinowa pod oczy i nie tylko – efekty zabiegu
Umiejętnie podany preparat na zmarszczki nie zamieni twarzy w nieruchomą maskę – bez obaw. Prawidłowo wykonany zabieg z w/w preparatem daje niezwykle naturalny i estetycznie wyglądający efekt. Cera znacznie się wygładza, staje się sprężysta i jędrniejsza.
Pierwsze pozytywne skutki ostrzykiwania toksyną botulinową zobaczysz już po kilku dniach. Linie i zmarszczki się wygładzą. Skóra reaguje stopniowo, dzięki czemu zyskasz czas na przyzwyczajenie się do zmian.
Pełny efekt ukaże Ci się w lustrze po 10-14 dniach od zabiegu. Działanie botuliny utrzymuje się do 3-4 miesięcy od iniekcji, a po powtórnym ostrzyknięciu, nawet do 7 miesięcy (w zależności od indywidualnych właściwości skóry).
Dodatkowo, nawet po zakończeniu serii zabiegów mięśnie odzwyczajone od pracy będą się regenerować, dlatego efekt pozostanie widoczny na dłużej.
Toksyna botulinowana bruksizm
Działanie preparatu wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Niestety, przypadłość ta dotyka coraz większej liczby osób. Standardowo wynika ona z nieleczonych wad zgryzu, ale obecnie obserwuje się pacjentów, u których zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy) pojawia się na tle stresowym.
Ma to swoje dalekosiężne konsekwencje – od ścierania się zębów i pękania szkliwa, poprzez niemożność zażycia efektywnego, nocnego odpoczynku, aż po wszelkiego rodzaju bóle głowy, szczęki oraz żuchwy, a nawet nieprawidłowości (w tym zwichnięcia) stawu skroniowo-żuchwowego.
Aby zapobiec tym negatywnym skutkom zgrzytania zębami, wykonuje się zabieg podania preparatu na bruksizm.
W tym celu lekarz wstrzykuje toksynę botulinową w dobranej do indywidualnej sytuacji pacjenta ilości w mięsień zwany żwaczem, znajdujący się w okolicy linii żuchwy. Porażenie tego mięśnia wywołuje spadek napięcia oraz znacząco redukuje lub całkowicie niweluje efekt zgrzytania zębami.
Preparat na bruksizm w wielu przypadkach powoduje również efekt estetyczny – poprzez rozluźnienie mięśni żwaczy rysy twarzy łagodnieją, poprawia się jej owal i pacjenci odnotowują „odmłodzenie” całego obszaru żuchwy, a nawet ust czy policzków.
Zadzwoń do nas lub umów wizytę
Iniekcja toksyną botulinową na nadpotliwość
Innym elementem z wykorzystaniem tej substancji, zyskującym coraz większą popularność, jest botoks na nadpotliwość. Jak to działa?
W tym przypadku substancję podaje się śródskórnie w miejsca na ciele, w których występuje problem nadmiernej produkcji potu.
Najczęściej są to oczywiście pachy, choć i na nadpotliwość może być stosowany również w obrębie stóp czy dłoni.
Efekt zatrzymania pocenia utrzymuje się do kilku miesięcy, a wywołany jest on porażeniem zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za stymulowanie gruczołów wydzielania zewnętrznego – a więc gruczołów potowych.
Wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej
- zmarszczki mimiczne – poprzeczne i pionowe czoła
- zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)
- w leczeniu migreny
- marszcząca się (marmurkowa) broda
- szeroka szczęka
- bruksizm (zgrzytanie zębami)
- opadające powieki
- opadająca linia brwii
- gummy smile (uśmiech dziąsłowy)
- nadmierna aktywności gruczołów łojowych
- nadpotliwość
Powikłania po Toksynie botulinowej
Powikłania po w/w preparacie na szczęście nie występują często, a większość z nich zalicza się do przemijających skutków ubocznych podania preparatu.
Te, które znikają już po kilku dniach to zwykle zasinienia w okolicy wkłucia, mrowienie w miejscu podania toksyny botulinowej czy czasowy brak czucia.
Inne, poważniejsze powikłania po iniekcji (które występują zwykle w wyniku nieumiejętnego podania preparatu) to opadanie kącików oczu czy ust przy aplikacji na bruksizm bądź wygładzenie zmarszczek.
Do niezwykle rzadkich, ale jednocześnie zagrażających życiu powikłań po botoksie zalicza się zachłystowe zapalenie płuc, zaburzenia funkcji przełykania oraz wielomiesięczne porażenie większej niż zakładana grupy mięśni. To właśnie ze względu na rzadkie, ale możliwe powikłania, zabiegi z Toksyna botulinowa powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów tak jak w naszym salonie.
Zabiegi z Toksyna botulinowa w medycynie konwencjonalnej
Wymienione powyżej zabiegi , choć najpopularniejsze wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej, nie są jednymi, do których wykorzystuje się tę substancję.
W medycynie konwencjonalnej toksyna botulinowa jest również stosowana w leczeniu nawracających migren (jako jedna z metod pomocniczych), w rozluźnieniu mięśni pacjentów chorujących na porażenia przebiegające z utrudniającymi życie ruchami spastycznymi, wywołanymi nadmiernym napięciem mięśniowym, a także w leczeniu zeza, powodowanego przez nieprawidłowe napięcie mięśni w obrębie oczu.
Oprócz tego wykorzystuje się w niesieniu ulgi osobom cierpiącym na kręcz szyi czy przykurcz twarzy, a także w przypadku łagodzenia różnego rodzaju tików (głównie na twarzy).
Warto dodać, że działanie sprawdza się też w wielowymiarowej terapii stóp końsko-szpotawych.
Toksyna botulinowa – jak przygotować się do zabiegu?
Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania leków antykoagulacyjnych, takich jak aspiryna czy środki przeciwzapalne.
Ma to zapobiec powstawaniu krwiaków. Ponadto minimum tydzień przed powinno się odstawić alkohol.
Toksyna botulinowa informacje dotyczące zabiegu
Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem botoksem z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu.
Zabrania się spożywania alkoholu przed i po zabiegu.
Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny.
Jak wygląda ostrzykiwanie
Lekarz podaje roztwór toksyny botulinowej w odpowiednio wyznaczone punkty na twarzy. Ilość wstrzykniętego produktu jest dobierana indywidualnie, w zależności od okolicy i głębokości zmarszczek.
Do tego celu używana jest drobna igła, dzięki czemu zabieg jest komfortowy i nie pozostawia widocznych śladów.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej
Zabiegu nie wykonamy z użyciem botoksu jeśli:
- • ciążę, karmienie piersią
• choroby układu sercowo- naczyniowego
• uczulenie na albuminę ludzką
• przewlekłe choroby autoimmunologiczne - zaburzenia krzepliwości krwi
• przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
• przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
• choroby płytki mięśniowo-nerwowej
• zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
• choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane,choroba Parkinsona
Efekty i działania toksyny botulinowej
Pierwsze efekty zabiegu iniekcji pojawiają się zwykle po 2-3 dniach od zabiegu, a pełny rezultat zazwyczaj można ocenić po 2 tygodniach.
Rezultatem jest spłycenie lub likwidacja zmarszczek. Jeśli produkt podany został w okolicę szczęki to jej zarys staje się delikatniejszy, a problem zaciskania zębów się zmniejsza. Aktywność mięśniowa zwykle powraca stopniowo od 6 do 8 miesięcy.
Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń po zabiegowych.
Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.
Często zadawane pytania
Zapraszamy do zapisów zastosowanie toksyny botulinowej w zakresie medycyny estetycznej do Natur Skin Beauty.
Jest to neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum, czyli laseczki jad kiełbasiany. Jej odkrycie przypisuje się Emilowi van Ermengemowi w 1895 roku. Podobno wyizolował on tę substancję z szynki. Początkowo działanie botoksu wykorzystywano w neurologii i okulistyce, stosując go do niwelowania nadmiernego napięcia mięśni u osób chorych na porażenie mózgowe czy udar mózgu.Preparat jest tak naprawdę oczyszczonym białkiem, które pozyskuje się z beztlenowej bakterii Clostriduim botulinum, a choć do jej namnożenia może dojść w naturalnym środowisku, w celach medycznych wytwarza się ją w warunkach laboratoryjnych.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej jest substancją absolutnie niegroźną i wstrzykiwany w tkankę podskórną jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Dawka śmiertelna toksyny dla dorosłego człowieka o wadze około 70 kg wynosi aż 2500 – 3000 jednostek. Jego ilość stosowana przy zabiegach estetycznych, maksymalnie wynosi 100 jednostek. Jeśli masz jakie kolwiek wątpliwości decydując się na zabieg zapraszamy na konsultację lekarza.
W medycynie estetycznej toksynę botulinową stosuje się głównie jako zabiegi na twarz w obszarze górnej jej części. Szczególnie często podaje się botoks na czoło, a także w okolice takie jak między brwiami – lwia bruzda, wokół oczu – kurze łapki, nos – zmarszczki królicze, kąciki ust, koniuszek nosa, broda.
Bezpośrednio po zabiegu podania Toksyna botulinowa istotne jest, aby przez 4h unikać wysiłku fizycznego oraz przebywanie w pozycji leżącej, jak i z pochyloną głową. Zaleca się także nieodbywanie podróży samolotem przez co najmniej 24h od momentu zabiegu. Przez tydzień powinno się unikać uciskania w okolicy wstrzyknięcia botoksu oraz ekspozycji na wysokie temperatury sauna, opalanie, gorące kąpiele.
Toksyna botulinowa nie może być podana pacjentom cierpiącym na choroby, takie jak:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo -mięśniowego, zespół Lamberta – Eatona, Miastenia Gravis, aktywna infekcja w miejscu podania preparatu, schorzenia sercowo-naczyniowe i nerwowe, choroby autoimmunologiczne, osobom w ciąży, osobom przyjmującym leki zawierające substancje rozrzedzające krew.