Kolagen to najważniejsze włókno podporowe skóry, które sprawia, że jest ona gładka, napięta i odpowiednio nawilżona. Można porównać go do rusztowania.
Kolagen w medycynie estetycznej
Kolagen i medycyna estetyczna to nierozłączna para. To właśnie dzięki nim możliwe jest cofnięcie wskazówek zegara i złagodzenie objawów naturalnego procesu starzenia się skóry. Zapomnij o zmarszczkach i nieestetycznych bruzdach z nowym zabiegiem, jakim jest mezoterapia kolagenowa.
Jaką rolę odgrywa kolagen?
Kolagen jest białkiem, które w ludzkim organizmie stanowi największy odsetek wszystkich protein. Szacuje się, że stanowi on nawet 6% masy ciała osoby dorosłej. Jego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen, na który składają się cztery aminokwasy: lizyna, glicyna, prolina i hydroksyprolina. To z niego tworzą się następnie włókna i fibryle.
Objawy utraty kolagenu
Objawy utraty kolagenu najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się na skórze. Dzieje się tak dlatego, że w narządzie tym zawarte jest aż 40 procent białka. Mniejszą ilość włókien kolagenowych możemy podejrzewać, gdy zaobserwujemy:
- nowe zmarszczki,
- pogłębienie się już istniejących zmarszczek i bruzd,
- utratę jędrności skóry,
- pogorszenie się kondycji skóry,
- wysuszenie skóry,
- obwisłą skórę,