Jaka pielęgnacja na jesień?
Jaki krem do twarzy na jesień?
Czego potrzebuje twoja skóra?
Czy kosmetyk jest odpowiedni dla mnie?
Próba uczuleniowa
1. Próba uczuleniowa to niezwykle ważny element, gdy sięgasz po nowy, silnie działający kosmetyk, np. z kwasami, wysokim stężeniem witamin czy retinolem, lub gdy masz skórę wrażliwą. W dobie rozwijającej się technologii kosmetycznej, producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych składnikach aktywnych.
2. Dzisiejsze kosmetyki nie tylko mają nawilżać czy odżywiać skórę, ale widocznie spowolnić proces starzenia, spłycić zmarszczki, zniwelować rozszerzone pory czy rozjaśnić przebarwienia. Dlatego potrzebują intensywniejszych substancji, a te mogą wywołać nie tylko delikatne podrażnienie, ale również silne uczulenie w postaci pokrzywki alergicznej i obrzęków. Stąd tak ważna jest ostrożność podczas próbowania nowych kosmetyków.
3. Próba uczuleniowa daje nam odpowiedź, czy dany preparat jest odpowiedni dla naszej skóry i pozbawia nas przykrych niespodzianek. Jest szczególnie ważna, gdy sięgasz po silne serum lub koncentrat, w których stężenie składników jest znacznie większe niż w kremach.
Instrukcja wykonania próby uczuleniowej:
1. Przemyj skórę za uchem, wewnętrzną stronę łokcia lub nadgarstka wacikiem nasączonym płynem micelarnym i osusz.
2. Nanieś niewielką ilość preparatu (wielkości ziarnka grochu) na jedno z wyżej wymienionych miejsc i pozostaw na kilka minut, jeśli próbujesz peeling kwasowy lub kosmetyk z retinolem. Jeśli próbujesz kosmetyk pielęgnacyjny (esencja, serum, krem) pozostaw preparat do wchłonięcia
3. Nie nakładaj na badany obszar żadnych innych kosmetyków.
4. Zwróć uwagę, czy nie pojawiło się swędzenie, pieczenie, obrzęk lub wysypka.
5. Obserwuj skórę przez kolejną dobę. Jeśli następnego dnia nie zauważysz żadnych zmian, to oznacza, że kosmetyk jest dla Ciebie bezpieczny. Cierpliwość popłaca. Warto poczekać 24 godziny, bo czasami może nastąpić reakcja alergiczna opóźniona. Cała doba daje kompletną odpowiedź.
Instrukcja do schematów – taka sama do każdego typu cery
1. Wybierz po jednym kosmetyku z każdego kroku.
2. Jeśli zużyjesz 2 opakowania danego preparatu, wymień na inny kosmetyk z danego kroku.
3. +/- oznacza, że jest to punkt uzupełniający, jeśli chcesz wzbogacić swoją pielęgnację. To wzmocni nawilżenie skóry.
4. Jeśli masz jeszcze jakiś kosmetyk w opakowaniu, zużyj go do końca, a dopiero potem wybierz kolejny z danej listy.
5. Jeśli stosujesz kosmetyk z retinolem o wysokim stężeniu ( 0,5 – 2%) i skóra dobrze go toleruje, kontynuuj jego stosowanie.
6. Jeśli jeszcze nie stosowałaś retinolu/retinalu wprowadzaj go stopniowo 1x tyg. przez pierwsze 2 tygodnie. Następnie 2x tyg.
7. Jeśli stosujesz retinol/retinal i twoja skóra mimo zbudowanej tolerancji zareaguje podrażnieniem, pomiń jedną aplikację w tygodniu i nałóż dopiero za tydzień. Możesz nałożyć kosmetyk na 30 minut, a następnie zmyć wodą lub nałożyć kosmetyk z retinolem/retinalem na krem nawilżający po upływie 10 min. Jeśli mimo to podrażnienie pojawi się ponownie, odstaw preparat z retinolem/retinalem.
8. Jeśli po którymś kosmetyku zauważysz na skórze jakiekolwiek podrażnienie, pieczenie, szczypanie lub wystąpi wysypka, przerwij stosowanie danego preparatu.
9. Jeśli czujesz, że skóra wymaga silniejszego nawilżenia lub odżywienia, stosuj częściej maski w płachcie, maski nocne oraz esencję.
Jak szybko poprawić stan cery?