Cukrzyca w 2023 roku zaobserwować można wysoki wzrost zachorowań co to jest cukrzyca?
Grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta wysp trzustkowych. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzyce grupy 1 oraz 2.
Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, w której pierwotnie dochodzi do zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę.
Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki.
W cukrzycy typu 1 proces autoimmunologiczny niszczy komórki wysp trzustkowych produkujące insulinę, co wywołuje pierwotny, brak insuliny we krwi, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek na ten hormon. Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z ciążą.Typy 1 i 2 są wielogenowe, tzn. są rezultatem mutacji w wielu genach, w odróżnieniu od monogenowych.
Jak zapobiegać cukrzycy?
Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć, konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Trzeba także zaakceptować chorobę i to, że będziemy zmagali się z nią do końca życia. Zmiana stylu życia oraz odpowiednia dieta z niskim indeksem glikiemicznym.
Jakie są objawy cukrzycy? Kto to diabetyk i jak zdiagnozować cukrzycę?
Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Oznacza to, że pod pojęciem cukrzycy kryje się kilka odmiennych jednostek chorobowych. Powstają na nieco innym podłożu i na poszczególnych etapach różnią się przebiegiem i rokowaniem. Na tej podstawie wyodrębniono kilka różnych typów cukrzycy. Z czego bierze się cukrzyca? Metabolizmem nazywa się ogół reakcji zachodzących w organizmie. Są one podstawą wszystkich zjawisk biologicznych. Dzięki nim komórki dzielą się i rosną, komunikują się z innymi komórkami i reagują na bodźce zewnętrzne.
Objawy cukrzycy u dorosłych i początki cukrzycy zależą od stopnia uszkodzenia komórek trzustkowych lub tempa rozwoju oporności organizmu na insulinę. Zależą także od rodzaju cukrzycy.
Początkowo utrata niewielkiej ilości czynnych komórek produkujących insulinę prowadzi do stanu, który nazywamy nieprawidłową tolerancją glukozy.
W okresie tym zazwyczaj nie obserwujemy u chorego dolegliwości, a pierwsze sygnały ostrzegające, że u chorego istnieje zagrożenie cukrzycą można obserwować w zasadzie jedynie w badaniach laboratoryjnych.
Objawy cukrzycy?
Do typowych objawów cukrzycy zaliczamy:
- wzmożone pragnienie,
- zwiększenie ilości oddawanego moczu
- utrata masy ciała, mimo wzmożonego apetytu,
- osłabienie,
- szybkie męczenie się,
- infekcje drożdżakowe w okolicach narządów płciowych, w fałdach skórnych lub w jamie ustnej,
- stany zapalne skóry i śluzówki,
- świąd sromu,
- zaburzenia widzenia,
- drętwienia kończyn,
- spowolnione gojenie ran,
- uczucie mrowienia w kończynach,
- zapach acetonu w wydychanym przez chorego powietrzu,
- trudności w koncentracji uwagi,
- plamy cukrzycowe.
Jakie mamy rodzaje cukrzycy
Jakie są rodzaje cukrzycy? Najprościej cukrzycę można podzielić na typy cukrzycy (stopnie cukrzycy):
- typ I – cukrzycą insulinozależną, ujawnia się w dzieciństwie oraz u młodych dorosłych,
- typ II – cukrzyca insulinoniezależna, ujawnia się w późniejszym wieku.
Istnieją też inne, specyficzne typy cukrzycy:
- cukrzyca ciężarnych,
- cukrzyca typu MODY,
- cukrzyca typu LADA,
- cukrzyca wtórna.