Aloes w kosmetologii

Jakie mamy właściwości żelu aloesowego?

Wyjątkowe działanie żelu aloesowego opiera się na charakterystyce tego składnika – jest on bowiem humektantem, czyli substancją mającą zdolność do wiązania wody w naskórku oraz do zwiększania poziomu nawilżenia w skórze czy we włosach.

Ponadto cenne właściwości żelu aloesowego wynikają z tego, jakie witaminy i mikroelementy zawiera.

Jest bowiem bogaty w witaminę C, E oraz witaminy z grupy B, enzymy, nawilżające substancje cukrowe, naturalny kwas salicylowy, potas, wapń, żelazo, cynk i wiele więcej.

Taki pielęgnacyjny miks różnych składników oznacza, że kosmetyki z aloesem lub czysty żel aloesowy sprawdzą się tak naprawdę u posiadaczy i posiadaczek różnego rodzaju cer – od tłustych i trądzikowych, aż po suche i odwodnione.

Żel aloesowy na twarz, ciało czy włosy – ze względu na swój humektantowy charakter – powinien być jednak aplikowany jako substancja bazowa(serum do twarzy, podkład pod olejowanie i w innych wariantach).

Humektanty – tak, jak zostało to już wspomniane – wiążą wodę w naskórku, natomiast na dłuższą metę – bez zabezpieczenia substancją okluzyjną – mogą przyczyniać się do zwiększenia odparowywania związanych cząsteczek wody ze skóry i włosów.

 

Żel aloesowy na twarz – jak go stosować?

Żel aloesowy na twarz najlepiej sprawdzi się w formie serum – a więc nakładany na oczyszczoną skórę, po aplikacji toniku, a jeszcze przed nałożeniem warstwy okluzyjnej .

Oprócz silnego nawilżenia, po regularnej i systematycznej aplikacji żelu aloesowego na twarz można spodziewać się:

  • uelastycznienia skóry – ze względu na zawartość witaminy E;
  • wyciszenia zmian trądzikowych, wygładzenia grudek i nierówności – z uwagi na zawartość kwasu salicylowego;
  • rozświetlenia cery i delikatnego rozjaśnienia przebarwień – z uwagi na zawartość witaminy C.

W momencie, w którym nie chcemy stosować aplikacji warstwowej (czyli nakładania osobno żelu aloesowego, a później dodatkowego produktu okluzyjnego), możemy nadal korzystać z wyjątkowych właściwości omawianej substancji – jednocześnie nawilżającą i zapobiegającą utracie wody z naskórka.

 

 

Żel aloesowy do ciała zastosowanie?

Żel aloesowy do ciała stosujemy podobnie, jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy – na początek nakładamy kosmetyk żelowy, by później „przykryć go” okluzyjnym balsamem do ciała, olejkiem lub odżywczym masłem.

Takie stosowanie żelu aloesowego na co dzień pomoże nam ujednolicić koloryt skóry, dogłębnie ją nawilżyć, a dodatkowo wpłynąć pozytywnie na jej elastyczność.

 

 

 

Stosowaniem żelu aloesowego do ciała wraz z kosmetykami okluzyjnymi powinny w szczególności zainteresować się osoby, które:

  • mają problem z podrażnieniami po depilacji i goleniu, a także po zastosowaniu konkretnych kosmetyków (zwłaszcza peelingów mechanicznych);
  • borykają się z bardzo suchą skórą na ciele (a także z atopowym zapaleniem skóry, egzemą lub innymi dermatozami – tutaj jednak warto zasięgnąć opinii swojego dermatologa);
  • po ekspozycji na słońce chcą złagodzić podrażnioną skórę, zaczerwienienia, a w późniejszym etapie – zniwelować objawy łuszczenia się naskórka;
  • chcą wspomóc pielęgnację ujędrniającą i uelastyczniającą ciało;
  • wykonywały zabiegi na ciało w gabinecie kosmetologicznym i chcą przyspieszyć regenerację naskórka; • walczą z rogowaceniem okołomieszkowym, a także z trądzikiem na ciele i chcą złagodzić stany zapalne skóry (zazwyczaj mowa tu o plecach), wykorzystując właśnie właściwości przeciwzapalne omawianej substancji.