Medyczna akupunktura
Medyczna akupunktura (potocznie „igłoterapia”) to metoda terapii polegająca na opracowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (MPPS) z wykorzystaniem specjalnie przystosowanych do tego celu igieł. Igły stosowane w terapii MPPS zwykle mają długość 15-50mm i grubość 150-300 mikrometrów, a głębokość ich wprowadzania jest indywidualnie dostosowana, na podstawie ściśle określonych zasad, do stanu tkanek pacjenta i celu terapii. Zarówno igły używane w terapii jak i sama forma pracy różnią się zdecydowanie od klasycznej akupunktury wywodzącej się z medycyny wschodniej. W akupunkturze wschodniej igła wprowadzana jest powierzchownie zgodnie z przepływem energii w ciele (meridiany). W przypadku akupunktury medycznej (dry needling) igły wprowadzane są w miejsca oceniane przez terapeutę jako „napięte”. W trakcie sesji terapeutycznej fizjoterapeuta dokładnie bada pacjenta i określa lokalizacje miejsca bolesnego. Następnie wprowadza cienką igłę na określoną głębokość i opracowuje z jej użyciem nieprawidłowości w obszarze włókien mięśniowych (efekt drażnienia). Aby zwiększyć skuteczność medycznej akupunktury zwykle łączy się ją z innymi formami terapii. Przede wszystkim prowadzone jest rozluźnianie i rozciąganie mięśni, a także klasyczna terapia mięśniowo-powięziowa. Dodatkowo zaleca się metody uzupełniające takie jak fizykoterapia, ćwiczenia specjalne, rehabilitacja wisceralna.
Wysoka skuteczność metody suchego igłowania (medycznej akupunktury) oparta jest na dokładnej lokalizacji źródła problemu i intensywnym jego opracowaniu. Ze względy na mocno bodźcujące działanie igły w miejscu zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia, siniaki, bolesność, przeczulica. Objawy te zwykle ustępują w ciągu 1-3 dni.
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe powstają w przebiegu wielu schorzeń, najczęściej przeciążeń układu ruchu i urazów. Punkty spustowe zlokalizowane w różnych obszarach ciała mogą także powstawać na podłożu reakcji stresowych, różnego rodzaju chorób somatycznych i psychosomatycznych oraz w przypadku niedoboru mikroelementów i witamin.
Wskazania do medycznej akupunktury (suchego igłowania):
-
Napięciowe bóle głowy, migrena
-
Przeciążeniowe bóle stawów kręgosłupa i stawów obwodowych
-
Wzmożone napięcie mięśniowego
-
Tendinopatie i entezopatie (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
-
Zespół bolesnego barku, uszkodzenie stożka rotatorów
-
Kolano biegacza, kolano skoczka
-
Stany po urazach narządu ruchu – naderwanie mięśni, ścięgien, skręcenia, zwichnięcia
-
Neuralgie
-
Porażenie nerwów obwodowych
-
Obwodowe neuropatie
-
Reumatoidalne zapalenie stawów
-
Dyskopatia
-
Rwa kulszowa i rwa ramienna
-
Kurcz pisarski
-
Kręcz karku
Po przeprowadzeniu diagnozy metodami dalekowschodnimi ( z pulsupacjenta, oględziny teczówki oka i języka) i analizą wyników badań diagnostycznych-laboratoryjnych dla każdego pacjenta ustalamy indywidualnie dobrane metody leczenie i dietę. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie biorąc pod uwagę wszystkie aspekty psychiczne i fizyczne naszego organizmu. Szczególnie zapraszamy Państwa na unikalną diagnozę z pulsu – stosowaną od wieków na Dalekim Wschodzie. Jest to czułe badanie umożliwiające wychwycenie pierwszych symptomów choroby i zaburzeń w pracy narządów wewnętrznych. Dzięki temu można wcześnie podjąć odpowiednie leczenie, nie dopuszczając do rozwinięcia się poważniejszej choroby. Zdarza się, że czujemy się źle, a badania wychodzą dobre i nie wiadomo co nam dolega. Wówczas badanie z pulsu może wykryć wczesne zaburzenia w pracy danego narządu wewnętrznego i ukierunkować badania laboratoryjne na chory narząd.
W praktyce jak najczęściej staramy sie stosować dalekowschodnie – naturalne metody leczenia, które dobrze sprawdzają się szczególnie w chorobach przewlekłych. Jeśli jednak choroba ma przebieg nagły stosujemy leczenie farmakologiczne, a metody naturalne stanowią wówczas terapię wspomagającą. W miarę poprawy stanu zdrowia stopniowo leczenie farmakologiczne zastępujemy metodami naturalnymi lub leczymy jednocześnie np. akupunkturą i farmakologicznie.
Jak się przygotować
- Przygotowanie do zabiegu nie wymaga od Pacjenta dużego wysiłku. Ważne jest aby Pacjent nie przybył na zabieg skrajnie przemęczony.
- W dniu zabiegu Pacjent nie powinien spożywać alkoholu, powinien unikać również ciężkostrawnych posiłków. Na około dwie godziny przed zabiegiem należy spożyć lekki posiłek – zabiegów akupunktury nie powinno wykonywać się na czczo. Nie powinniśmy też jeść bezpośrednio po zabiegu – najlepiej odczekać do dwóch godzin.
- Przed akupunkturą należy unikać posiłków, które barwią język – przed wykonaniem zabiegu lekarz wykonuje badanie, które polega na zmierzeniu tętna i obejrzeniu języka. Na podstawie wyników tego rodzaju badania dobierane są punkty na ciele, w których wbijane będą igły.
Każdy ma określone działanie terapeutyczne, a nakłuwane punkty dobierane są na podstawie postawionej diagnozy i celu jaki zamierzamy osiągnąć.
Rozwój medycyny i wynalezienie skutecznych metod leczenia wielokrotnie zastępowało zabiegi akupunktury. W wielu przypadkach akupunktura, mimo że nieco bardziej czasochłonna okazuje się nie tylko skuteczniejsza, ale również tańsza w porównaniu do klasycznych terapii. Przy jej pomocy można leczyć nie tylko ból głowy lecz również szereg towarzyszących im objawów jak: ból, nudności i wymioty, zawroty głowy, bezsenność i inne.